5G telefon satış rakamları hayrete düşürdü!

2021 yılında 5G telefon kullanımı epey arttı. Yıl içinde bu aygıtların satışı 560 milyona yaklaştı. Bu sayıya ulaşılmasıyla bir arada dünya çapında ilişki sayısı toplam 637 milyona yaklaşmış olacak.

CCS Insight analistleri,5G uyumlu telefonların Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya‘daki dağıtımları ve benimsenmesi sırasında birçok zorluğun üstesinden geldiğini söylüyor. Üçüncü Covıd-19 tehdidinin oluşturduğu satış düşüşleri, Huawei‘nin meçhul rolü ve olumsuz makro ekonomik şartların yarattığı zorluklar da buna dahil.

5G telefon satışları daha ne kadar artacak?

CCS Insight‘ın Lider Vekili Marina Koytcheva, cep telefonu satışı için çalkantılı bir yıl olduğunu ve piyasadaki taleplere karşılık arz kısıtlamalarının satışları azalttığını söyledi. Fakat 5G özellikli telefonların satışının neredeyse hiç etkilenmeden devam ettiğini de ekledi.

Geciken spektrum açık artırmaları ve Huawei‘deki çalkantılar, Batı Avrupa‘daki piyasayı olumsuz istikamette etkiledi. Ayrıyeten birçok ülke hala yüksek kaliteli 4G ağına sahip. 5G ağların 2025 yılına ulaştığımızda bu bölgedeki kontakların yarısını oluşturacağı düşünülüyor. Ama öncesinde bu türlü bir ihtimal mevcut değil. Uyumlu telefonların maliyetinin düşmesi kritik bir faktör olacak.

Marina Koytcheva, 2022 yılında küresel cep telefonu satışlarının düzelmesinin beklendiğini söyledi. 5G telefonların fiyat düşüşünün istikrarlı bir halde devam ettiğini de ekledi. CCS Insight, 2025 yılında dünya çapında 5G kullanımının 3.6 milyar temasa ulaşacağı konusundaki öngörülerinden de hayli emin.

5G kullanımı ne vakit yaygınlaşacak?

Endüstriyel uygulamalar ve Sabit Kablosuz Erişim (Fixed Wireless Access -FWA), 2025 yılına kadar tüm 5G ilişkilerin sırf yüzde 9‘unu oluşturacak. Lakin gelirlerini yükseltmek ve hizmet çeşitliliğini sağlamak isteyen operatörler için epeyce değerli bir özellik. Çin, 5G için güçlü bir ivme kaynağına sahip. ABD ise 2G ve 3G ağları kapatma kararı aldı. Bu faktörlerin talebi artıracağı kestirim ediliyor.

Sizler 5G uyumlu telefon ve irtibatlar konusunda yapılan açıklamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Hazır Barkod Sistemleri