4K Ekranlı Bir Laptop Almak Ne Kadar Mantıklı? 4K Laptop Alınır mı?

Şayet yeni bir dizüstü  bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, pazarda bulunan çok sayıdaki model karşısında kararsızlığa düşmeniz mümkün. Lakin bilhassa son devirde popülaritesini arttıran 4K ekranlı laptop’lar, sayısını giderek arttırıyor. Pekala, 4K ekranlı bir laptop almak mantıklı mı?

Varsayım edebileceğiniz üzere elbette bu sorunun kolay bir yanıtı yok. Tüketicinin ihtyacına yönelik olarak bu yanıt şekillenecektir. Bu makalemizde 4K ekranlı dizüstü bilgisayarların avantajları ve dezavantajlarını ele alacağız.

4K İçin Boyut Kıymetli

4K ekranlı, yani 3840×2160 piksel çözünürlüklü bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, o halde satın alacağınız laptop’ın ekran boyutunun biraz büyük olmasında yarar var. Çünkü ekran ne kadar küçük olursa, 4K çözünürlüğün getirdiği güzelleştirme o kadar az fark edilecektir. Yani diyeceğimiz şu ki, 13 inçlik bir laptop’ta 4K çözünürlük çok da manalı olmaz…

Çözünürlük tek başına kâfi değil

Ekran seçiminde bir öteki değerli nokta ise, 4K çözünürlüğün tek başına size yetmeyeceğini bilmeniz. Yani çözünürlüğün yüksek olması, imajın güzel olacağı manasına gelmiyor. Bu manada satın alacağınız laptop’un ekranının ne kadar canlı ve parlak olduğunun da kıymeti büyük. Çünkü bu iki öge birbirini destekleyen yapı taşları. 4K çözünürlük ve canlı renkler bir ortaya geldiğinde olağanüstü bir imaj çıkartıyor, evet; fakat ekran paneli düzgün değilse, beklediğinizi alamıyorsunuz.

4K Oyun Oynamak İçin Donanımın Gücü

Şayet oyun oynamak için bir 4K dizüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, yeniden 4K ekran tek başına kâfi değil. 4K ekranın yanında, 4K çözünürlükte optimum oyun performansı almanızı sağlayacak ölçüde teknik takım ve elbette güçlü bir GPU da laptop’un içinde pozisyonlandırılmış olması lazım. Aksi halde, 4K ekranda düşündüğünüz üzere bir oyun tecrübesi yaşayamayacaksınız.

Ve Doğal ki Maliyet Konusu…

Elbette günün sonunda geldiğimiz son nokta yeniden maliyet oluyor. 4K ekranlı laptop’lar Full HD modellere nazaran daha değerli kuşkusuz. Bilhassa 4K oyun performansı için aranan modeller elbette çok daha değerli olacaktır. Bu manada 4K ekranlı modellerin herkesin cebine nazaran olmadığı bir gerçek.

Pekala, Sonuç Olarak 4K Laptop Alınır mı?

Şayet cebinizde yeteri kadar paranız varsa, yalnızca 4K ekranın yetmeyeceğini ve uygun bir donanıma sahip olmanız gerektiğini anladıysanız, en azından 17 inç boyutunda ve nispeten güç taşınacak bir aygıta sahip olmak sizin için sorun değilse evet, 4K bir laptop alınabilir. Üstelik bu seçimi yaptığınız için ziyadesiyle keyifli da olabilirsiniz. 

Ancak sizin istediğiniz kolay taşınacak bir bilgisayarsa, oyun oynamaktan fazla işinizin görülmesini amaçlıyorsanız tercihinizi Full HD ekranlı, orta düzey bir laptop’tan yana yapmanız hem sizin için, hem de cebiniz için daha uygun olacaktır…

Hazır Barkod Sistemleri